Zadzwoń do nas 660 000 276

Atrakcje

 • Wypożyczalnia sprzętu wodnego:
  • rowerki wodne
  • kajaki
  • łódki
  • pontony z silnikiem
  • wycieczki katamaranem
 • Boisko do siatkówki
 • Plac zabaw dla dzieci
 • Plaża
 


Atrakcje okolicy

 

Wędkarstwo

Jezioro obfituje w leszcza,karpia, płoć, lina, wzdręga, krąpia i ukleję. Gatunki drapieżne reprezentuje licznie występujący sandacz i węgorz. Występuje tu także okoń, a nieco rzadziej również szczupak.

Szlaki rowerowe

Lasy w gminie Przemęt poprzecinane są licznymi traktami. Sprawia to, że teren ten jest wspaniałym miejscem dla rowerzystów. Miłośnicy dwóch kółek znajdą tu 142 km oznakowanych dróg rowerowych, w tym m.in.: Szlak Kaszczorski (19 km), Szlak Konwalii (31 km), Szlak Słoneczny (23 km), Szlak Górski (22 km), Szlak Cysterski (33 km).

Szlaki kajakowe

Bogactwo jezior w rejonie Przemętu znakomicie sprzyja rozwojowi turystyki wodnej. Sczególnym powodzeniem cieszą się wyprawy kajakowe. Dla chcących spróbować swych sił w wiosłowaniu przygotowano dwa ciekawe szlaki kajakowe – „Konwaliowy Szlak Kajakowy” oraz „Kajakową Petlę Cysterską”.

Szlaki piesze

Miejsc do spacerów w gminie Przemęt jest wiele. Okolice Kaszczoru, Wielenia, Olejnicy, Górska to ciekawe miejsca, gdzie podczas spacerów odetchniemy świeżym powietrzem.

Wyspa konwaliowa

Wyspa Konwaliowa położona jest na Jeziorze Radomierskim, zajmuje obszar 24,9 ha. Wyspę porasta ponad 100-letni drzewostan – dęby, klony, jesiony, olchy, lipy. Rośnie tu także wiele cennych chronionych gatunków roślinnych na przykład lilia złotogłów, kosaciec syberyjski, buławnik czerwony. Poszycie tego „magicznego” skrawka lasu tworzą m.in. szakłak i dereń. Runo natomiast stanowią: marzanna wonna, żonkil zwyczajny, żywiec cebulkowy, czosnek niedźwiedzi, szczawnik zajęczy, mojownik dwulistny. Z występującymi tu dębami wiąże się legenda o niezwykłych właściwościach dębowej kory.

Do szczególnych osobliwości wyspy należy należy masowe występowanie konwalii majowej o delikatnym różowym żyłkowaniu i o różnych nasadach pręcików. Kwiaty te stanowią dużą atrakcję w okresie kwitnienia. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie konwalia stała sie symbolem tego zakątka.

  

Kościół pw. Narodzenia NMP w Wieleniu

W południowej części znajduje się późnobarokowy kościół pw. Narodzenia NMP, wzniesiony w latach 1731-1742 na planie krzyża łacińskiego przez cystersów przemęckich, na miejscu wcześniejszych świątyń drewnianych. W ołtarzu znajduje się najcenniejszy zabytek kościoła. Jest to pochodząca z 2 poł. XV wieku, słynąca cudami gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem „Ucieczka Grzeszników”, która jest celem licznych pielgrzymek. Ołtarz główny przebudowany został w latach 1952-53 z użyciem elementów barokowych z okresu budowy świątyni.

Wieża widokowa w Olejnicy

Wieżę widokową w Olejnicy wybudowano w 2009 roku przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Gminy Przemęt, Dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Starostwa Powiatowego w Wolsztynie. Wieża mierząca 19,5 m wysokości zbudowana została w samym sercu Przemęckiego Parku Krajobrazowego, tam gdzie krzyżują się liczne szlaki turystyczne – rowerowe, piesze, konne i kajakowe. Wejście na wieżę jest więc ciekawym punktem wielu turystycznych wycieczek, a lokalizacja wieży pozwala zaś podziwiać rynnę przemęckich jezior. Charakterystycznymi obiektami widocznymi z wieży są m.in.: kościół farny w Przemęcie oraz kościoły w Dłużynie, Charbielinie, Wieleniu i Satrkowie.

Konstrukcja wieży jest drewniana. Wieża usytuowana jest na terenie Leśnictwa Olejnica na wysokości 92 m n.p.m. w pobliżu Jeziora Górskiego i Jeziora Olejnickiego.

Parowozownia Wolsztyn

Parowozownia Wolsztyn jest nadal czynną lokomotywownią, z której codziennie wydawane są parowozy do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich na trasie do Poznania. Jest to jedyne takie miejsce gdzie można obejrzeć warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Tylko tutaj codziennie można zobaczyć gorący, buchający parą parowóz.